بررسی روانشناسی صنعتی و سازمانی

بررسی روانشناسی صنعتی و سازمانی

در ایران روانشناسی صنعتی سازمانی را به عنوان روانشناسی صنعتی می شناسند . روانشناسی صنعتی در حقیقت اصول و نظرات روانشناسی را در سازمان ها پیاده می کند و خود شاخه ای از علم روانشناسی محسوب می شود .تمرکز روانشناسی صنعتی بیش تر بر روی افزایش راندمان در محیط کاری و محیطی مناسب و ذهن کارکنان می باشد . هدف کلی از روانشناسی صنعتی و سازمانی درک آدم ها درمحیط کاری و مطالعه بر روی رفتار آن ها در محیط کاری می باشد .

روش کار در روانشناسی صنعتی و سازمانی

در روانشناسی صنعتی و سازمانی به کنترل و بررسی راه مناسب وهماهنگ شدن افراد با حرفه و شغل های مختلف می پردازد . افرادی که در این زمینه کارمی کنند شخصیت کارکنان را بررسی می کنند و در نهایت آن ها را با توجه به کاری کهانجام می دهند هماهنگ می کنند .از دیگر کارهایی که در روانشناسی صنعتی انجام میشود می توان به آموزش و تدوین استانداردهای لازم شغلی کارمندان اشاره کرد .

روانشناسی صنعتی و سازمانی

روانشناسی صنعتی و سازمانی

تخصص روانشناسی صنعتی سازمانی با مطالعه علمی رفتار انسان درسازمانها و محل کار مشخص می شود. این تخصص بر مبانی اصول رفتار فردی، گروهی و سازمانیو استفاده از این دانش برای حل مشکلات در کار تمرکز دارد.

دانش تخصصی

دانش تخصصی و آموزش در علم رفتار در محل کار نیاز به دانش عمیق در مورد توسعه سازمانی، نگرش، رشد حرفه ای، نظریه تصمیم گیری، عملکرد انسان و عوامل انسانی، رفتار مصرف کننده، نظریه گروه و گروه، نظریه معیار و توسعه، شغل و تحلیل کار و ارزیابی فردی. علاوه بر این، تخصص روانشناسی صنعتی-سازمانی مستلزم شناخت ملاحظات اخلاقی و همچنین قوانین قانونی، اداری و قضایی و دستورات اجرایی در رابطه با فعالیت در محل کار است.

مشکلات حل شده

تخصص روانشناسی سازماندهی صنعتی مربوط به مسائل مربوط به استخدام، انتخاب و قرار دادن، آموزش و توسعه، اندازه گیری عملکرد، انگیزه در محل کار و سیستم پاداش، کیفیت زندگی کار، ساختار کار و عوامل انسانی، توسعه سازمانی و رفتار مصرف کننده است.

مهارت ها و روش های استفاده شده

روانشناسان دانشمندان و متخصصان هستند که در طراحی، اجرای و تفسیر تحقیقات در زمینه روانشناسی تخصص دارند و یافته های خود را برای کمک به حل مشکلات انسانی و سازمانی در زمینه کار سازمان یافته مورد استفاده قرار می دهند.شناسایی نیازهای آموزشی و توسعه؛ طراحی و بهینه سازی شغل و کار و کیفیت زندگی کاری؛ برنامه های آموزشی را برنامه ریزی و اجرا کرده و اثربخشی آنها را ارزیابی می کنند. توسعه معیارهای ارزیابی عملکرد افراد و سازمان ها؛ و ارزیابی ترجیحات مصرف کننده، رضایت مشتری و استراتژی های بازار را بررسی می کنند.

جمعیت خدمت

تمرکز متمایز روانشناسی صنعتی و سازمانی  بر رفتار انسان در تنظیمات کار است.بنابراین، جمعیت هایی که تحت تاثیر روانشناسی قرار می گیرند، شامل افرادی هستند کهدر زمینه کسب و کار، صنعت، کار، عمومی (از جمله غیر انتفاعی)، دانشگاهی، جامعه و سازمانهای بهداشتی مشغول به کار هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s